Kocúrkovo alebo Bananistan

Autor: Roland Ondrus | 7.9.2015 o 7:45 | Karma článku: 3,91 | Prečítané:  157x

Bolo to pre mňa vtipné vidieť veľkohubého Alojza Hlinu na zemi pod policajtmi. Na druhej strane má tento nepodarený šašo pravdu s jeho tvrdením že práva a zákony platia iba vtedy keď si to niekto želá a je to pre neho výhodné.

Dlho sa rozprávalo o úžernických úveroch ktoré práve dusili tých čo mali najmenej peňazí. Dôvod bol prostý, a to ten že práve títo ľudia videli iba krátkodobé riešenie svojich problémov a práve preto bolo jedno, čo vlastne na tom papieri je napísané hlavne že dostanú peniaze. V mnohých prípadoch títo ľudia potom nevedeli splácať úroky a boli cieľom nepekných a hlavne nelegálnych praktík.

Verejným tajomstvom bolo že tieto nebankovky potom aj cez rôzne call centrá zháňali svoje peniaze naspäť a to aj v prípadoch keď úver bol premlčaný a vlastne ten chudák to ani platiť nemusel.

Veľmi som sa potešil keď Národná Banka zobrala do svojho programu preveriť tieto spoločnosti a umožniť iba tým ktorý legálne podnikajú aby mohli ponúkať svoje „služby“ aj naďalej. Neviem síce ako tie ktoré sú na zozname dostali licenciu keď práve niektoré robili všetko iné ako legálny obchod s klientom, jedna je napríklad so sídlom na východnom Slovensku.

Spoločnosť pôžičkáreň na tomto zozname chýbala a veselo naďalej fungovala (určite je tých firiem viac). Tak sa pýtam je NBS iba vtip alebo rešpektovaná inštitúcia? Pán Hlina síce veľmi primitívne poukázal na skutočnosť že sa porušoval zákon mal však pravdu. Nemalo by to byť tak, že firma môže fungovať iba vtedy ak spĺňa všetky právne náležitosti?

Treba ale povedať že práve nebankovky profitovali zo skutočnosti že banky robili veľké „problémy“ ľudom aby získali úver/pôžičku. Tento priestor takzvaných mikro-pôžičiek vytvoril boom pre tieto firmy a ukázal chamtivým majiteľom ako zbohatnúť na tých najchudobnejších. Pán premiér sa pýši sociálnou politikou a príspevkami ale nikdy si s ministrom financií neuvedomil že práve chudobný ktorí ešte platia svoje pôžičky prichádzajú o nemalé peniaze vďaka chýbajúcej legislatíve. Alebo to bol iba ťah ako pomôcť kamarátom ktorý sú majiteľmi týchto firiem? Každopádne je krok od NBS dobrý nápad až na to že asi nepreverili firmy ktorým dali licencie dostatočne, pán Hlina čo keby namiesto bordelu pri murovaní by ste urobili bordel pred NBS?

Na túto tému má mienku asi každý, áno každý kto podpíše zmluvu je zodpovedný za následky, treba však urobiť všetko pre to aby zmluva ktorú človek podpíše bola férová dohoda nie hra s diablom. Momentálne mám pocit že NBS urobila iba krok do prázdna ktorý nerieši nič iba skresal súťaž medzi
nebankovkami. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?