Matka Príroda

Autor: Roland Ondrus | 7.12.2015 o 7:31 | Karma článku: 2,53 | Prečítané:  173x

V roku 1904 bol zastrelený posledný švajčiarsky medveďa prezentovaný skupinou poľovníkov ako veľký úspech pre bezpečnosť švajčiarskych občanov. Švajčiarsky štát vtedy nariadil odstrel všetkých medveďov. 

Veľká radosť medzi nadšencami zvierat nastala v Apríli roku 2012 keď medveď s menom M13 „emigroval“ z talianska do švajčiarskych Álp. Moderné Švajčiarsko však opäť zlyhalo keď vo Februári 2013 nariadilo odstrel „veľký“ muž menom Horst Fried vtedy odstrelil posledného medveďa. Najbizarnejší fakt je, že v tomto roku bol videný posledný rys vo voľnej prírode. Tento fakt mnohí ani o švajčiarsku do dnes nevedeli.

 

Rok 2015 konečne priniesol veľké rozhodnutie vlády, tá odklepla štvormiliónovú investíciu ktorá vrátila malé skupinky medveďov a rysov do voľnej prírody a zároveň zakázala odstrel týchto zvierat. Táto investícia však nekončí tým, že sa zvieratá pustili do voľnej prírody v regiónoch, kde je najmenšie riziko konfliktu s človekom. Vláda spustila nový monitorovací systém, ktorý umožňuje presne určiť lokalitu zvieraťa, ale aj študovať jeho pohyb a efektívne zakročiť pokiaľ sa predátor chce usídliť vedľa obytnej zóny. V tom prípade je zaručený odchyt a transport opäť do bezpečnej lokality pre človeka aj zviera. Zároveň vláda vydala výstrahu pytliakom ktorým hrozí pokuta 100,000CHF  za nedovolený odstrel a väzenie na 7 rokov.

Taktiež sa rokuje o začipovaní vlkov ktorí aktuálne robia vrásky na čele obyvateľom kantonov Wallis. Tu je problém ten, že skupinky vlkov napádajú ovce a pastierom spôsobujú nemalé škody. Vláda sa však poučila a ročne vydáva dotácie vo výške 150,000CHF pastierom ako odškodné. Predseda vlády ako dôvod uviedol „ Poučili sme sa z chýb v minulosti ktoré nám ukazujú že tieto zvieratá patria k švajčiarsku, tak ako Willhelm Tell, alebo naše krásne Alpy. Je našou povinnosťou ich tu mať a efektívne im ponúkať život doma tam kde patria“.

Švajčiarsko by malo byt príkladom Slovenska v mnohých veciach je jedno či sa tu spomenie kvalita ciest, transparentnosť v politike, alebo kvalita života. Na druhej strane si treba uvedomiť ako my zaobchádzame s našou prírodou a to nie sme ani z ďaleka taký bohatý štát ako Švajčiarsko, ktoré si mohlo dovoliť zaplatiť za svoju chybu.

Kvôli developerom sa zužujú chránené oblasti prírody, naši zákonodarcovia/bohatý spoluobčania si veselo chodia strieľať čo len vidia. Najlepší príklad primitíva je pán Igor Rattaj z J&T ktorý išiel do rakúska učiť developerov ako efektívne obísť zákony o ochrane prírody kvôli stavbám, nepočítal však s tým, že v rakúsku sa akurát tak dočká výsmechu aj toho najhladnejšieho rakúskeho developera, ktorý mu povedal že Alpy sú viac ako sväté pre Rakúsko.

 

 

Aké veľké plány ešte môžeme čakať od tohto "mozgového" atléta?

Neviem či je to iba tým, že pochádzam zo švajčiarska a s aktuálnou situáciou súcitím až príliš, jedno však viem povedať s určitosťou. Pokiaľ na Slovensku budú vládnuť taký akých dnes máme tak sa môžeme pomaly lúčiť s našou prírodou,  ktorú si nevážime. Najhoršie je, že príroda nikdy nebude populárna pre predvolebnú kampaň a tým pádom na rozdiel od švajčiarska my tú chybu tak rýchlo nenapravíme. Pre zaujímavosť ani pre jednu z veľkých politických strán príroda nie je písaná ako priorita.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?