Cigarety -Tango so smrťou

Autor: Roland Ondrus | 21.3.2016 o 7:07 | (upravené 21.3.2016 o 13:04) Karma článku: 1,49 | Prečítané:  309x

Niekedy mám až zimomriavky keď vidím fajčiarov ako si doslova užívajú svoju cigaretku, bez naozajstnej znalosti toho aký vplyv to má na ich zdravie. 

Priznám sa dávnejšie som mal krátky úlet s frajerkou Marlboro, ale našťastie sme sa v čas rozišli. 

Zaujímavé ale málo známe fakty o cigaretách

Jedná moderná cigareta má v sebe vyše 4,800 chemikálií z ktorých 69 je potvrdene karcinogénnych. Známy Sigmund Freud nikdy nevzdal fajčenie aj keď vďaka nemu mal 30 chirurgických zákrokov, ktoré sa snažili umierniť/eliminovať jeho stav rakoviny. Vedeli ste aj že prvú vládnu anti fajčiarsku kampaň viedol Adolf Hitler za nacistického Nemecka?

Boj proti tabakovým výrobcom

Fajčenie je dnes napriek postupným varovným nástrojom naďalej populárne, denne sa na svete podľa odhadu rôznych inštitúcií vyfajči 15 biliónov cigariet. Treba povedať, že je úspech to že sa dostali na škatuľky v niektorých krajinách EU obrázky ktoré varujú užívateľov cigariet o ich možných následkoch. Tieto obrázky však dlho boli nástrojom veľkých súdnych bojov kde tabakové firmy napríklad argumentovali že dizajn a balenie krabičky je ich intelektuálnym majetok na ktorý sa nevzťahuje zákon o ochrane spotrebiteľa, tento konflikt napríklad malo Nemecko a podobný viedla aj Austrália. Paradoxne Austrália mala súdny spor kde Ukrajinská Phillip Morris žalovala Austráliu za obmedzenie obchodu pri tom je ekonomicky dokázané, že medzi Austráliou a Ukrajinou neexistuje tabakový obchod! Je priam neuveriteľné čo dokážu spoločností urobiť len aby mohli naďalej predávať svoj produkt.

Slovensko zatiaľ a asi na dlho zostáva kamarátom pre tabakové firmy keďže návšteva trafiky a pohľad na regál s cigaretami pripomína obal cukríkov Mentos. Myslím si že práve všetečná naša vláda by mala konať a zatlačiť na tabakové spoločnosti či už vyššími daňami za tabakové produkty, alebo obmedzenie predaja/vzhľadu krabičiek. Je samozrejme na zváženie konať vo forme daní keďže by sa výrazne podporil čierny trh keďže slovač je kreatívna ak ide o šetrenie a pašovanie. Vo Švajčiarsku napríklad stúpli ceny cigariet vďaka opatreniam na vysokú métu (5-7CHF krabička) a tak určitá časť populácie prestala fajčiť a to sú mzdy veľmi vysoké.

Ako ustupujeme návyku k cigaretám?

Pre mňa osobne je najväčší fenomén vidieť ľudí ako vonku mrznú alebo sa nechajú osprchovať dažďom len aby si dali svoju cigaretku. Taktiež je zaujímavé vidieť nervózneho fajčiara ak si dlhší čas nemôže zapáliť. Paradox je, že človek je všeobecne lenivý ale pre návyk, ktorý je škodlivý je ochotný obetovať skoro všetko. Dnešná doba pozerá je prísna na vzhľad a osobný status kde paradoxne žlté zuby alebo zdravotné problémy nepridávajú osobe a jeho modernému životu. Finančne priemerného fajčiara vyjde jeho tanec so smrťou okolo 120€ mesačne podľa výskumu robeného vo Fínsku začiatkom roka 2016. Za rok tak minie 1440€ čo je o dosť viac ako priemerná mesačná mzda na Slovensku (málo nad 900€)!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?