Dlhy nás urobia bohatšími, nie chudobnejšími (Lož Európskej Centrálnej Banky)

Autor: Roland Ondrus | 3.5.2016 o 12:15 | Karma článku: 4,17 | Prečítané:  254x

Dnes je veľmi bežné počuť vetu "Chodím do práce pre to aby som platil svoj úver/leasing/pôžičku, nie pre to lebo mám svoju robotu rád".

Vo svete financií existujú iba dva zdroje pre financie ktoré sa dajú použiť za účelom kreditu. Jeden zdroj je keď niekto ušetrí a vzdá sa peňazí na určitý čas, ktoré požičia niekomu za účelom získania zisku z úrokov. V tomto prípade ide laicky povedané o transakciu voľného trhu. Upozorňujem tu ide o naozajstný presun reálnych peňazí. 

Druhý spôsob na ktorý chcem ukázať, že je nesprávny je to, že centrálna banka v tomto prípade ECB jednoducho vytvorí umelo financie. Tieto financie však nemajú žiadnu trhovú cenu/hodnotu. Rozhodujúce nie je množstvo financií keďže vytvorená nákupná sila je iba nominatívna. Kredity/úvery jednoducho iba rozdeľujú nákupnú silu. Pre porovnanie je to ako ventilátor za horúceho letného dňa, nie je Vám chladnejšie, iba pocitovo príjemnejšie. Vynikajúci príklad chyby Európskej únie/ECB je šrotovne pre staré autá. Krátkozraký alebo finančne menej gramotný tento nápad pochopili ako dobrý spôsob zbaviť naše cesty starých aut. Nápad bol vytvoriť stimul pre automobilový trh, nikoho však netrápilo, že väčšina áut bola financovaná na úver alebo leasing. Umelo sa tak vytvoril väčší dopyt po autách, v rámci zdravého trhu by však takýto dopyt bol iba vtedy ak by reálne mzdy išli hore, tým pádom by autá neboli financované na dlh v neprospech finančnej budúcnosti majiteľa nového auta. 

 Všeobecná finančná situácia v Európe mi pripomína moje detstvo kde keď som si niečo drahšie chcel kúpiť tak mi rodičia povedali aby som si našetril. Jeden háčik tam však je, táto teória je dnes otočená dole hlavou. Dnes je človek motivovaný k tomu aby nakupoval aj za cenu úveru/pôžičky nie aby šetril na danú vec. Finančný trh je dnes blízko k záporným úrokom za bankový účet a to je naozaj až perverzné. Ľudia sú potrestaní za to že chcú šetriť a pochválení za vytvorenie osobného dlhu!

Obraz spoločnosti a cielený marketing leje veľké množstvo paliva do tohto horiaceho finančného pekla. Je tu "veľký výpredaj pôžičiek" beží každý deň v televízií, je to reklama od Poštovej banky. Dnes je zadlženosť braná ako samozrejmosť lebo sa prezentuje ako nevinná vec. Prečo EU nenabáda ľudí aby boli finančne nezávislý a nešili na seba niekedy až nekresťanské splátky? Dnes je veľmi bežné počuť vetu "Chodím do práce pre to aby som platil svoj úver/leasing/pôžičku, nie pre to lebo mám svoju robotu rád". Štát sa tomu samozrejme teší lebo do určitej miery je to garancia že ľudia budú pracovať, tých pár čo skrachuje alebo rodina žije v zlých podmienkach vďaka zlému hospodáreniu nikoho nezaujíma. Výnimka je možná náš premiér Róbert Fico, ktorý má na také prípady srdcovú slabosť v čase volieb. 

Viem že do osobného hospodárenia ľudí ma nič nie je a každý máme iné finančné zázemie, čo však chcem povedať je to aby ľudia rozmýšľali nad tým čo a ako chcú financovať. Taktiež zvážiť či to čo kupujú na splátky naozaj potrebujú k životu alebo či si na danú vec nevedia sami ušetriť. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.


Už ste čítali?