Priveľa manažérov

Autor: Roland Ondrus | 15.8.2016 o 10:01 | Karma článku: 2,24 | Prečítané:  317x

Prieskum ukázal že v priemere každý 6 človek na Slovensku má v pracovnom titule slovo manažér. Tento titul je zle používaný a vytvára veľké problémy.

Vedeli ste že manažér verejnej čistoty je v skutočnosti smetiar? Alebo že manažérka čistoty je upratovačka? Kedže sme už v EU, aký má titul vrátnik Anglicku? Mno predsa "First contact manager" (manažér prvotného kontaktu). Aj Vám je to smiešne, priznám sa je to síce veľmi komické ale tento fenomén je zdrojom veľkých problémov.

Pracovníci sú často klamaný dojmom že naozaj sú manažéri a tak ich prvotná povinnosť zrazu je na druhej koľaji. Nová priorita je strpčovať život kolegom alebo ľudom s ktorými táto osoba pracuje. Výsledok? Zlá produktivita, každodenné hádky a odchody z firmy. Čo reálne väčšina týchto pracovníkov manažuje okrem tlačítka na telefóne či kávovare?

Žiaľ podobne zle funguje aj polícia, ktorej cieľom je pokutovať a nie učiť ľudí k civilizovanému fungovaniu. Tu však treba vyzdvihnúť celkovú neschopnosť a sprostosť naozajstných vedúcich ktorý dali fixné minimum pokút na policajta.

Choroba s názvom "Manažér"

Rozjasám srdce fan-klubov komunistov a rusofilov ktorý sa potešia tomu že táto choroba k nám prišla z USA. Nápad bol taký, že človek tým že má v titule slovo manager získa takzvanú automatickú motiváciu pracovať lebo vie že nesie zodpovednosť. Pri tom chuť pracovať by mala byť výsledkom radosti z práce a dobrého ohodnotenia, samozrejme sú tam aj iné faktory. Dnes je bežné že titul manažér nahrádza napríklad slovo "senior", "expert", "špecialista", "profesionál". Práve tieto tituly aj keď miestami boli taktiež zle využité skôr poukazovali na skúsenosti človeka a nie právomoci. Skúsenosť v určitých povolaniach je ďaleko viac ako prostý titul. Zoberme si takú nemocnicu, ja osobne by som skôr vyberal lekára pre nejakú operáciu na základe referencií ako na základe titulu riaditeľ, hlavný chirurg, primár. Je pravda že tieto tituly by mali mať práve najlepší nie vždy je to však tak, hlavne na Slovensku.

Logika

Titul manažér treba zase vrátiť naspäť tam kde patrí. A to iba ľudom ktorý naozaj majú na starosť celkový výkon, veľký team a ich slovo/rozhodnutie je kľúčové. Aký ďalší titul napríklad môže získať taká upratovačka, vrátnik či smetiar? V každej firme získa človek či už lepšie finančné ohodnotenie alebo titul spolu s novou úlohou pri dobrej dlhodobej práci. Firmy by si mali uvedomiť aj to že ak získa hoci kto titul manažér tak by naozaj mal mať strach direktor, CFO, CEO, CTO atď.

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Majú živnostníci právo na dovolenku? Ako rozhodol európsky súd

Nie je živnostník ako živnostník.

ŠPORT

Lacko zhorel v páľave a únave. Tak ako Rusi

Tenista vypadol v druhom kole Australian Open.


Už ste čítali?