Svetový pohár v hokeji,alebo ako hlboko sme klesli?

Autor: Roland Ondrus | 6.9.2016 o 17:42 | (upravené 6.9.2016 o 17:57) Karma článku: 2,80 | Prečítané:  262x

Blíži sa turnaj ktorý ponuka to najlepšie z hokejového sveta, žiaľ vďaka výbornej práci kompetentných bude Slovensko zastúpene iba v mužstve vyberú Európy. Quo vadis hokej?

Hokejové srdce pri tejto príležitosti rozbúcha Miroslav Šatan, ktorý vďaka svojej hodnotnej funkcií pritiahol pár našich do mužstva, aspoň takto nie sme úplne odpísaný. 

Prečo náš hokej padá stále na hubu?

Aj keď sa hovorí že ryba smrdí od hlavy, ja túto úvahu jemne upravím na ryba smrdí od ligy. 

Prvá liga je praktický amatérska, iba 2-3 mužstva majú hráčov ktorých naozaj živý hokej. Nebolo by lepšie nechať prvú ligu amatérom a vybudovať silnú Tipsport Ligu? Myslím si že práve tie 2-3 mužstvá by ožili ak by ich pridali do Tipsport ligy. Pre sponzora to dáva určíte lepší zmysel a aj hráči budú mať silnejšiu konkurenciu. Práve najvyššia liga mi robí najviac starostí. Aký zmysel dáva liga kde v základnej časti praktický o nič nejde?

Dlho sa hovorilo o tom že v národnej lige má pôsobiť zahraničný klub, prečo to vlastne nevyšlo?! V hre boli 2 mužstvá z Česka-Vsetín a Maďarský Miškovec. Mimochodom Vsetín sa dostal do problémov vďaka terajšiemu manažérovi v HC Slovan Bratislava pánovi Štefflovi. Prvá reakcia klubov bola pozitívna, keď však došlo na lámanie chleba kluby zahlasovali inak. Neviem sa zbaviť pocitu že majiteľom klubov terajšia situácia vyhovuje a ďalší vývoj napríklad reprezentácie ich moc netrápi.

Výhovorka " Kanaďania, Američania a pomaly aj kamaráti Usaina Bolta sú lacnejší" jednoducho neobstojí. Finančne sa asi oplatí podpísať štvrtú hokejovú cenovú ako vychovať talent ale presne to je jeden z dôvodov prečo liga padá z kolien na tvár. Milý majitelia klubov Vám je jedno kto za Vás hrá?! Posila pre extraligu je hráč z 3-4 Nemeckej, Talianskej alebo Banánovej ligy?

Je pravda že talent sa hľadá dlhšie a je to náročnejšia cesta ako podpísať pomaly štvrtú cenovú v hokejovom svete. Ale o čom potom prosím Vás je Váš klub? Odkiaľ bude ďalší Gáborik, Hossa, Demitra+, Višnovský ak vy financujete niečo čomu vôbec na klube nezáleží?!

Ach ten zlý Slovan

Je jednoduché kritizovať krok Slovana Bratislava ktorý išiel hrať KHL. Faktor Široký taktiež nemôžeme brať na ľahkú váhu. Na druhej strane má klub práve to čo chýba extra-ligostom a to je záujem sponzorov. Tých je veľmi vela na extraligu, žiaľ relatívne málo na to aby v KHL hrali prvé husle. Slovan však má tie isté problémy pri posilách kde je nedostatok Slovákov a tak podpisujú žoldnierov. 

Champions Hockey League/Prípravné Zápasy Extraligistov

Nechcem nikoho uraziť ale to čo predvádzajú HC Košice v CHL je trápne. Nebudem nadávať hráčom lebo verím tomu že každý hral svoje maximum. Milé vedenie z Košicov, to fakt stačí pre spokojnosť vytvoriť mužstvo čo vyhrá našu slabú Tipsport Ligu?! Je mi jasné že SC Bern a HC Košice majú iné finančné zdroje ale už ten herný prejav bol otrasný a to nie je iba finančná záležitosť. 

Prípravné zápasy extra-ligistov presne odzrkadľujú to čo som tvrdil že štruktúra a skladba mužstiev je od základov zlá. Ako pre boha môže prehrať finalista z minulého roka s teamom 2 najvyššej ligy?! Respektíve beriem že je to šport a prehry k tomu patria ale aj herné štatistiky ukázali prevahu "slabšieho" mužstva. 

Výchova Talentov

Opät je tu otázka pre kompetentných, ako sa staviame k výhovorke majiteľov klubov že je nedostatok talentov tak sú nútený podpisovať žoldnierov?

Šatan, Gáborík, Višnovský vyrastali v inej dobe a tak na ich šťastie stačila výchova v klube a ťažká drina ktorá otvorila dvere do hokejového sveta kde sa aj výborne ukázali. Dnes však hokej je o technike, individuálnom tréningu a obrovskej obete volného času. Nezabúdajme že vďaka nášmu výbornému parlamentu a imbecilov v ňom sediacich stredná trieda upadá a tak z platu rodičov zostane ešte menej na výstroj, úplatky trénerovi a iné výdavky aby talent vôbec dostal šancu.   

Riešenie

Treba sa pozerať krátkodobo ale aj dlhodobo. To že reprezentácia v najbližších rokoch vypadne z A skupiny majstrovstiev sveta beriem ako smutnú ale reálnu skutočnosť. V prvom rade aby sme sa vrátili na hokejovú mapu a taktiež aj do svetového pohára treba silných hráčov. Jedno riešenie je vytvoriť podmienky na úrovni školy kde talent má možnosť študovať ale aj trénovať. Samozrejme ak má robiť oboje skôr či neskôr to vzdá, proste každý potrebuje relaxovať a mať volný čas. Keď už sa tvária naší darmožráči, pardon politici ako im záleží na štáte tak mohli podporiť jednotlivé hokejové triedy/výbery talentov z peňazí ktoré vypálili od bežného občana, málo ich teda určite nemajú. Ak sa iba trocha odbremení rodič tak bude viac hráčov a aj konkurencia medzi ročníkmi výšia, práve výber je to čo potrebuje či už klub, tréner reprezentácie alebo aj taký Miroslav Šatan, bez toho Smer-ujeme do X skupiny v MS.. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Majú živnostníci právo na dovolenku? Ako rozhodol európsky súd

Nie je živnostník ako živnostník.

ŠPORT

Lacko zhorel v páľave a únave. Tak ako Rusi

Tenista vypadol v druhom kole Australian Open.


Už ste čítali?