Rozhovor s turistom na návšteve Bratislavy

Autor: Roland Ondrus | 10.9.2016 o 11:44 | (upravené 10.9.2016 o 11:50) Karma článku: 2,95 | Prečítané:  495x

Kedže mnohý už ma nepokladajú ako cudzinca, tak som sa rozhodol porozprávať s turistom ktorý navštívil Bratislavu.To čo som sa dozvedel bol zaujímavé ale aj jemne šokujúce. 

Ako prvé by ma zaujímalo preč práve vyhrala Bratislava nad Viedňou?

Viedeň je síce dosť podobná môjmu mestu Frankfurt, Bratislava ma však lákala oveľa viac. Poznám to že ak ide turista do Nemecka tak automatický si to namieri do Berlína alebo Mníchova. O Bratislave som vela počul od kolegov alebo aj jednej čašníčky ktorá je zo Slovenska. 

Čo bola prvá vec ktorá Vás zaujala po príchode?

Kedže mám rád autá som sa nevedel prestať čudovať množstvu vozidiel SUV. Po pár kilometroch som však pochopil že s mojím BMW M2 tu budem mať problém, cesty sú otrasné. Ako je možné že namiesto nového asfaltu sa robia akési "výkaly" asfaltu ktoré pro forma zaplnia výtlk?

Architektúra je asi dosť rozdielna od Frankfurtu, predsa len je Vaše mesto orientované na obchod a jeho tvár tvoria vysoké budovy.  

Tu vidím vela podobného, aj u nás sú historické budovy obklopené modernými sklenenými budovami, mne osobne sa to vôbec nepáči. Bratislavský hrad je však veľmi pekný. Ak sa však pozriem z hradu do okolia mám pocit ako keby sa bijú dva svety, jeden kde stojím reprezentuje vek hradov a zámkov, predo mnou letí akési UFO o ktorom viem že tiež nie je najmladšie, je to veľmi zaujímavý pocit. 

Čo hovoríte na služby na Slovensku?

Obsluha v reštauráciach je dosť nepríjemná aj napriek tomu že sa o Vás idú takmer pobiť ak idete po pešej zóne v starom meste. Ak som mal otázku o jedle iba mi zopakovali prísady, neodpovedali na to čo som chcel vedieť. Ženy sú však oveľa krajšie ako vo Frankfurte :) Mám však pocit že Angličtina je tu veľmi populárny jazyk, prekvapilo ma že Nemčina nie je aj napriek tesnej blízkosti Rakúska. Ceny sú rozdielne, je vidieť kto profituje z turizmu a kto sa orientuje na bežného občana, mám radšej tradičné reštaurácie kde viem zažiť čiastočne život domácich. 

Čo viete o Slovákoch alebo čo ste sa naučili za ten čas na návšteve?

Kúpil som si lístok v predstihu na zápas v KHL kde hral Váš Slovan, atmosféra je tam naozaj elektrizujúca veľmi podobné Bayernu München alebo zápasu nášho národného teamu. Je vidieť že ľudia sú hrdý na svoj manšaft ale aj mesto. Mal som možnosť sa rozprávať s jedným pánom ktorý sa mi jasno snažil vysvetliť že jedine Bratislava je Slovensko. Podla jeho slov je na východe chudoba a preto okupuje toľko ľudí hlavné mesto. Čítal som o východe a naozaj tam asi toho vela nie je na prácu alebo život. Čo však nechápem je negatívny prístup k migrácií za prácou, u nás bola veľká vlna Turkov a Albáncov ktorých naozaj množstvo ľudí nerado videlo. Tu sa však bavíme o Slovákoch čo je veľmi čudné.

Slovensko bolo jedným z mala krajín ktoré boli dosť tvrdo proti migrácií utečencov. Aký je Váš názor?

U nás v Nemecku je dosť veľké tabu prezentovať názor iný ako sympatie alebo ochotu pomôcť. Ja však osobne som dosť proti nekontrolovateľnému prílivu týchto ľudí. Ak sa prejdem okolo hlavnej stanice tak mám pocit ako keby som na exotickej dovolenke. Na Slovensku však vidím veľmi slabé šance pre utečenca na úspešný život,tak ma dosť prekvapila neochota prijať pár ľudí ktorý aj tak by utiekli smerom Rakúsko a Nemecko a vy by ste mali po probléme a taktiež aj lepší imidž v EU parlamente. Som toho názoru že problém utečencov treba riešiť a spôsob ktorý navrhla naša pani Merkel je nesprávny lebo prakticky stavia každého do nevďačnej pozície.

Čo iné Vás zaujalo keď ste sa pohybovali po meste? 

Je tu množstvo možností na stravu čo je úplne super, taktiež aj pivo máte dobré, jedine mi nechutil nejaký grgon(asi myslel Corgoňa). V obchode som však pozoroval niečo čo u nás nie je bežné. Staršia pani sa nevedela rozhodnúť či zobrať pečivo, pozerala si mince a následne vyložila jednú žemľu a zobrala asi na miesto toho nejaký lacný šalát. Ak sa musia starší ľudia pozerať na to či si vedia kúpiť základné potraviny je to nič iné ako hanba pre politikov. Počul som že u Vás sú pri koryte socialisti, toto však je všetko iné ako to čo prezentujú. Inač sa mi veľmi páči okolie Slavínu a samotné staré mesto, parkovanie však je tu žalostné, nemal som po celý čas kde nechať svoje auto lebo všade boli nejaké divné súkromné miesta a ceny v garážach sú ako u nás. 

Vrátili by ste sa do Bratislavy?

Určite áno ak iba kvôli tomu úžasnému hokeju. Taktiež ma zaujíma či keď sa vrátim sa budú mať ľudia hlavne starý ľudia lepšie. Všimol som si aj množstvo reklám na hypotéky, u nás v Nemecku sa pomaly ľudia učia skôr šetriť ako sa zadlžiť. Celkovo by som sa však rád vrátil aj tak aby som videl aj iné mestá, bojím sa však toho že smerom na východ budem ako v inom svete. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Majú živnostníci právo na dovolenku? Ako rozhodol európsky súd

Nie je živnostník ako živnostník.

ŠPORT

Lacko zhorel v páľave a únave. Tak ako Rusi

Tenista vypadol v druhom kole Australian Open.


Už ste čítali?