Európska Ùnia

Autor: Roland Ondrus | 19.9.2016 o 10:48 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  139x

Politika je plná paradoxov, na domácej scéne kradne/vládne SNS a Most-Híd spolu so Smerom. Pán Slota áno, dajte si ešte jedného panáka, teraz na zdravie pána Danka viditeľne mu niečo lezie na mozog. 

Európsky level politiky je však ďaleko zložitejší a o to nebezpečnejší.Bratislavský summit ukázal ako dobre funguje samo-klam alebo cielené zabúdanie skutočnosti. 

Angela Merkel je naďalej výrazným hráčom, aj napriek tomu že jej rozhodnutie a honorácia pravidiel spustila lavínu utečencov na zvyšok EU, toto však ako keby všetci zabudli. Astronomické dlhy Grécka sú taktiež ako keby neexistujúce, to že kvôli eurovalu sa skoro rozpadla EU je maličkosť ktorá nikoho netrápi, úsmev pána Tsiprasa to iba potvrdzuje. 

Brexit

Odchod Veľkej Británie z EU mal prebudiť kompetentných k lepším rozhodnutiam. Čo sa však deje? Presný opak! Jean Claud Junker povedal jasne "Musíme posilniť EU, treba viac kontroly a celkovo opevniť štruktúry únie." Nikoho nezaujíma že jeden z dôvodov Brexitu bol ten že občania sa cítili byť utláčaný a necítili sa v EU zodpovedne zastúpený. Nezabúdajme na to že Brexit začal prostou kritikou v Európskom parlamente od Nigela Farraga. Výsledok boli voľby ktoré ukázali čo si väčšina myslí. Výhoda Veľkej Británie spočíva v tom že jej najväčším obchodným partnerom sú štáty EU. Toto do veľkej miery zaväzuje ruky Euro-poslancom ktorý by sa radi pomstili rebelskému štátu.

 Nemecko

Aj keď je teraz hlavnou témou Mníchovský Októberfest netreba zabúdať na signál z politickej scény kde podpora pravicovej AFD rastie. Síce je to iba na regionálnej úrovni, ak sa odporcovia spoja môže sa stať niečo podobné ako v prípade Brexitu. Strana Angeli Merkelovej síce vyhrala v Berlíne cez víkend, stratila však vyše 5.5% voličov. 

 Maďarsko

Jediný ktorý nemal cukrový úsmev v Bratislave bol Viktor Orbán. Ten kritizoval ostatných členov V4 za príliš ústretové gestá k otázke migrantov. Jeho strana v Maďarsku chystá kontroverzné referendum o utečencoch. Práve Maďarsko čelilo veľkej kritike pri asi najväčšej vlne utečencov na prelome jari a leta. 

 Budúcnosť EU

Budem diplomatický kedže to sa od budúceho politika čaká. Ešte raz chcem povedať že som zástancom myšlienky EU, nie však v tejto forme. Spoločná Európa by mala byť o harmonickom fungovaní občanov a obchodu nie o zákonoch a obmedzení občanov v maximálnej forme.

Dnešná tvár EU je o tom ktorý štát získa dotácie alebo ekonomické výhody, každý kope za seba. Malé štáty ako Slovensko musia tancovať podla želania veľkých aby dostali financie alebo zobrať odvahu ako Veľká Británia. Našou nevýhodou je však ekonomická sila a postavenie ktoré nám znemožňuje takýto krok. Je viac ako pravdepodobné že EU v krátkej dobe padne ešte raz tvrdo na tvár, je však maximálne špekulatívne či sa niečo zmení k lepšiemu kedže skutočnosť ustupuje fiktívnej vízie únie. 

Dnes je žiaľ situácia taká že ten kto kritizuje EU je automatický jej nepriateľ. Kritika musí byť umlčaná pre to je aj Veľká Británia braná ako hotová vec a nik o nej nejako extra nerozpráva. Jasným cieľom je teraz ten aby neexistovala kritika iba bezduché pritakávanie ďalším nezmyslom. 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Majú živnostníci právo na dovolenku? Ako rozhodol európsky súd

Nie je živnostník ako živnostník.

ŠPORT

Lacko zhorel v páľave a únave. Tak ako Rusi

Tenista vypadol v druhom kole Australian Open.


Už ste čítali?