EU nie je dobrý partner pre obchod!

Autor: Roland Ondrus | 1.12.2016 o 15:34 | Karma článku: 2,48 | Prečítané:  169x

Vždy som tvrdil že EU je výhodná pre úzku skupinu ľudí. Teraz sa však ukazuje že mocný chcú dirigovať aj ne-členský štát a tým je Švajčiarsko. Vo februári totiž vyprší dohoda o obchode s EU a otázku zase okorenili kvóty a utečenci

Európska únia žiada uľahčený pohyb migrantov aj smerom do Švajčiarska. Taktiež je súčasťou dohody aj povinnosť Švajčiarska akceptovať pridelené kvóty utečencov. Jean Claude Juncker vyhlásil že ak Švajčiarsko neakceptuje podmienky tak nie je pripravený podpísať obnovenie obchodnej dohody. Argumentuje tým že v zmluve bola klauzula s názvom "gilotína" ktorá v prípade ne-rešpektovania jedného bodu anuluje všetky. 

Švajčiarsko však argumentuje že túto dohodu rešpektovať nemôže kedže by v tom prípade konalo proti ústavne. Sporným bodom je zákon kde je zamestnávateľ povinný pri obsadzovaní pracovného miesta najprv uprednostniť občanov. Ak sa firme nepodarí obsadiť miesto občanom Helvétskej konfederácie musí o tom informovať príslušné orgány ktoré odobria zamestnanie cudzinca. 

Je to kóšer že EU núti Švajčiarsko porušiť vlastnú ústavu pre zachovanie uľahčeného obchodu? 

Hovorí sa že zlomové bude rokovanie parlamentu v Januári, nevylučuje sa referendum ktoré bude vyžadovať súhlas občanov pre zmenu ústavy. Švajčiari ale už v minulosti odmietli v referende garantovať extra sociálnu dávku každému občanovi ktorý nepracuje. 

Myslím si že EU v tomto prípade narazí na odpor ktorý bude musieť rešpektovať. Švajčiarsko je jedným z dôležitých obchodných partnerov pre Nemecko ktoré je hospodársky najsilnejšou členskou krajinou. 

EU sa ukazuje ako nebezpečný manipulátor ktorý pre fungovanie úchylnej vízie nemá rešpekt pred ničím. Pýtal som sa na názor spoluobčanov v Zürichu ktorý tvrdia že pre Švajčiarsko bude lepšie upustiť od výhod zmluvy s EU. Dôvod je jednoduchý, stále má možnosť vláda oslabiť Frank (CHF) aby bol export produktov jednoduchší. Euro má tú výhodu že centrálna banka začína doplácať na umelý mechanizmus tlačenia peňazí ktorý má stimulovať ekonomiku.Tým pádom bude musieť Švajčiarsko tlačiť hodnotu Franku silnejšie smerom k Euru ktoré padá. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.


Už ste čítali?