Perverzné národné myslenie

Autor: Roland Ondrus | 26.12.2016 o 8:09 | Karma článku: 7,91 | Prečítané:  352x

Dlhé roky počúvame od politikov bláboli typu "toto robím pre Slovensko", "toto som zariadil pre náš štát" a čo je realita? Bežný občan je rád že má prácu za pár euro. 

Existuje vôbec jedná iná "Slovenská" firma ktorá naozaj prerazila trh okrem Eset či Sygic?

Aj keď som si vedomý že mi budete odporovať s lietajúcim autom a inými produktmi povedzme si úprimne, kam sa hrabeme? Zoberme si bežný prípad že idete servisovať svoje auto, odkiaľ sú tieto diely? Teraz neriešme že v tej spoločnosti robia alebo nerobia Slováci, prípadne sa produkt vyrába u nás. 

Aj ja som mal možnosť pracovať pre firmy ako Dell, AT&T či VW na Slovensku, samozrejme vďaka dobrým ekonomickým podmienkam, ktoré tieto spoločnosti prilákali na územie Slovenska. Mal som dobrý plat? Do určitej miery áno. Peniaze však nie sú všetko, až keď si uvedomíte že na kamarátov či frajerku ste nemali čas zistíte že tie eurá sú malou kompenzáciou! 

Použijem obľúbenú frázu Róberta Fica ibaže ju trocha pomením " Vláda sa správa ako prostitútka ktorá berie hoci akého klienta/investora len aby bolo z čoho dane vyberať."

Aj keď to trvalo dlhé roky, v Amerike skrz novo zvolenému prezidentovi Donaldovi Trumpovi pochopili že štát by mal podporovať domácich podnikateľov a živnostníkov. Naša vláda robí opak, pri každom investorovi sa robia ústupky, výnimky či tvoria sa výhody ktoré Slovenskí podnikateľ bežne nezíska. Práve toto je na tom asi naj perverznejšie, "zdravá" národná strana či vláda by mala bojovať za to aby Slovenské produkty či firmy reprezentovali a zarábali vo svetovej ekonomike.

Je jedno či sa bavíme o fondoch pre rozvoj po prvom roku podnikania alebo daňových úľavách pri zamestnávaní ľudí v regióne s vysokou nezamestnanosťou. Je pravda že sa jedná o umelú podporu mimo "volného" trhu, robia to ale skoro všetky štáty v EU! Francúzko je ukážkový príklad v oblasti Agro. 

Je krásne že Slovensko je líder v automotive sektore, komu však týmto nahrávame? Pracovníci vo fabrike síce zarábajú, ale nenapredujú! Čo sa stane ak robotika naozaj pokročí až tak že ľudská sila bude potrebná menej a menej?  Ekonomika je vtedy zdravá ak je bohatá na zdroje, my sa zakopávame a tešíme sa tomu! 

Minulý týždeň som sa bavil so Švajčiarskami novinami o tom aké to je žiť a podnikať na Slovensku. Poviem Vám Slovensko má pri určitých bodoch väčší potenciál ako Švajčiarsko! My ten potenciál investujeme do niečoho čo nie je naše a to treba zmeniť. 

Bežné produkty ktoré iné štáty vyprodukujú sami my kupuje cez reťazce z Polska, Rumunska či iných štátov. Stačí výlet do obchodu a naozajstný Slovenský syr je umenie nájsť v regáli plného Leerdameru či iných produktov. Toto je naozaj smutné, prečo vláda kašle na Liptov?!

Zoberme si príklad z Nemecka, HDP tvorí z 2/3 sila malých až stredne veľkých podnikov. My podporujeme iba veľkých čo tú pomoc ani nepotrebujú lebo už len preto že sú tu šetria vo veľkom. Je to pre vládu jednoduchšie získať v štatistikách "pekné" čísla, dlhodobo je to však zlý krok!   

Politici nerobia nič respektíve sa hrajú na to že niečo robia pre Slovensko. Toto by som určite zmenil! 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.


Už ste čítali?