Je demokracia problém pre EU?

Autor: Roland Ondrus | 23.2.2018 o 9:21 | Karma článku: 3,03 | Prečítané:  146x

Tento týždeň sa konalo stretnutie medzi Švajčiarskom a hlavnými predstaviteľmi EU. Podla Jeana Clauda Junckera je "nezdravé" že sa občania majú právo vyjadriť k rozhodnutiam tak často ako vo Švajčiarsku. Koniec demokracie v EU?

Švajčiarsko je známe tým že sa často koná referendum v ktorom sa občania majú právo vyjadriť, voľba je vždy áno alebo nie. Na základe výsledku postupuje zákon/návrh do parlamentu. 

Predstavitelia EU v tom majú jasno, Švajčiarsko by bolo na tom lepšie ak by o niektorých veciach rozhodovali politici a nie občania. Časté referendá brzdia ekonomiku a aj spoluprácu medzi EU a Švajčiarskom. 

"Je príliš primitívne dať občanovi možnosť medzi áno a nie, pri určitých veciach musí existovať diskusia či stredná cesta. Švajčiarsko dáva svojím občanom príliš vysokú voľnosť pri rozhodnutiach ktoré sú čisto politické. Únia dokáže rýchlejšie prijať správne rozhodnutia bez zbytočného čakania na výsledky referenda". 

 

Myslím si že každý návrh zákona sa dá definovať tak aby občan vedel zvážiť či súhlasí alebo nesúhlasí. Politika by mala byť jednoduchá a transparentná, ak nieje tak niečo nesedí. Zo života vieme že aj pri svadbe má človek iba 2 možnosti. Aj na Slovensku by bolo dobré ak by občania mali častejšie možnosť rozhodovať o svojom štáte. Už dlhšie totiž evidujeme že politici svoju prácu nezvládajú, a čo je ešte horšie ignorujú hlasy ľudu. 

Myslím si že EU práve robí chybu že tvrdí že koná v prospech Európanov, nepýta sa ich však na názor. Je to trocha choromyseľná myšlienka. Krásny príklad sa konal v otázke migrantov, Nemecko zaplavila vlna ľudí o ktorých nevieme v podstate nič. Ich počet však veľmi priamo ovplyvňuje každého občana.Švajčiarsko sa vyjadrilo že poskytne "náhradný" domov nie však bez striktne stanoveného procesu ktorého súčasť je referendum. Tento postup sa EU vôbec nepáči a kritizuje ho. 

EU sa čoraz viac snaží vynechať občanov z rozhodnutí lebo má strach že plány ktoré majú určite osoby stroskotajú. Taktiež sa robia opatrenia aby každá forma nesúhlasu bola trestne postihnuteľná, je to cesta do pekla. Slovensko by si malo zobrať príklad zo Švajčiarska, ktoré spolupracuje a benefituje s EU má však svoju istú slobodu. Je nemysliteľné že členský štát stratí možnosť vyjadriť sa k veciam. Už pri protestoch V4 voči migrantom sme videli ako veľmi vadí EU hoci aká forma nesúhlasu.  Únia Slovensko ako člena potrebuje, Slovensko však môže fungovať aj bez takej závislosti na EU. Občania však musia mať väčšiu kontrolu nad domácou politickou scénou. Práve referendá a politicky informovanejší občania posúvajú Švajčiarsko do pozície silného štátu je jedno či sa na to pozeráme politicky alebo ekonomicky. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Remišová: Ak Imrecze nevedel postrážiť finančnú správu, ako mu môžeme zveriť rozpočet?

Všetky alternatívy sú pri prezidentskom kandidátovi otvorené.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Vlaky na Slovensku horia, a bude sa to opakovať

Čo sa deje v slovenských železniciach.

Stĺpček Jakuba Fila

Súzvuk Fica a Pellegriniho môže začať lámať Imrecze

Dvojvládie Smeru prenasleduje odkaz Radičovej vlády.


Už ste čítali?